Program Medicare i opieka paliatywna w USA

Charakterystyka programu Medicare:

 • Finansowany z podatków.
 • Oferuje ubezpieczenie zdrowotne osobom po 65. roku życia i niepełnosprawnym.
 • Pakiet świadczeń podzielony na trzy części.
 • Programem jest objętych 38 milionów Amerykanów.
 • Rośnie liczba niepełnosprawnych wchodzących do programu.
Medicare

Źródło: https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT_EcB2gOn_d0yHLPM-VW7SAUQ6FM4OsWkiLj64RiW3SbRH_lap

Pakiet świadczeń programu dzieli się na:

Część A (ubezpieczenie szpitalne) – pozwala korzystać ze świadczeń:

 1. Lecznictwa zamkniętego.
 2. Krótkookresowego pobytu w domu opieki społecznej.
 3. Usług opieki domowej.
 4. Opieki hospicyjnej, która obejmuje: usługi lekarskie, pielęgniarskie, leki przeciwbólowe, całodobową pomoc pielęgniarską, terapię zajęciową, fizykoterapię, krótki pobyt w szpitalu.

Część B (forma dobrowolnej polisy).

Część C (łączenie różnych form ubezpieczenia).

Opieka paliatywna w USA

W Stanach Zjednoczonych 55% szpitali gwarantuje ponad 100 miejsc noclegowych w programie opieki paliatywnej, natomiast 1/5 szpitali ma już program obejmujący codzienną opiekę nad pacjentem oraz jego najbliższymi. Specjalnie przygotowywane są zespoły medyczne, które mogą w szerokim zakresie pomóc pacjentowi nieuleczalnie choremu, umierającemu i jego rodzinie.

Amerykańska Akademia Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej to jedyna organizacja w USA dla lekarzy, która pomaga zespołom medycznym i lekarzom medycyy paliatywnej w ich edukacji, doświadczeniach oraz badaniach.

Członkowie tej akademii są lekarzami wielu specjalności, którzy wspierają osoby nieuleczalnie chore i ich rodziny.

Promowanie rzetelnej praktyki paliatywnej pozwala wprowadzać dyscyplinę oraz szacunek dla osób cierpiących pośród personelu medycznego powołanego do tej funkcji.

W USA usługi opieki paliatywnej są oferowane dla każdego pacjenta, bez ograniczeń ze względu na chorobę i rokowania. Opieka hospicyjna w ramach Medicare Hospicjum Benefit, wymaga jednak wydania przez lekarzy zaświadczeń o tym, że pacjent ma przed sobą mniej niż sześć miesięcy życia. Takie zalecenia nie są spotykane w innych krajach na świecie.

Opiekunowie, rodziny i wolontariusze mają ogromne znaczenie dla systemu opieki paliatywnej. Opiekunowie i pacjenci często tworzą trwałe przyjaźnie. W rezultacie może to prowadzić opiekunów do dyskomfortu emocjonalnego i fizycznego. Aby odciążyć opiekuna, niektóre hospicja zapewniają również dodatkowy pakiet mający na celu ich wsparcie.

Ponieważ opieka paliatywna ukierunkowana jest na coraz bardziej zróżnicowane traktowanie objawów u osób w różnych stadiach choroby, dlatego rozwija się podejście indywidualne do każdego pacjenta. Zależy to od fizycznych objawów u pacjentów, innych warunków wymagają też osoby w depresji z zaawansowaną chorobą, innych zaś do osoby w ostatnich dniach i godzinach życia.

Znaczna część pracy polega na pomocy pacjentom ze złożonymi fizycznymi, psychicznymi i społecznymi problemami. W Stanach Zjednoczonych głównym celem opieki paliatywnej jest opieka nad chorującymi na HIV oraz ich bliskimi. Zjawisko tej choroby na świecie, a zwłaszcza w USA ciągle spotyka się z nietolerancją ze strony osób zdrowych. Takie podejście powoduje niejednokrotnie, że osoba chora zostaje wykluczona ze społeczeństwa i pozostawiona sama sobie ze swoim problemem i cierpieniem lub w małym gronie bliskich. Dlatego tak ważną rolę odgrywają tu zespoły opieki paliatywnej, które otaczają pacjenta tzw. płaszczem ochronnym i towarzyszą takiej osobie i jej rodzinie do ostatnich chwil.

Jedna myśl nt. „Program Medicare i opieka paliatywna w USA

 1. Anna Bartosiewicz

  Nazywam się Anna Bartosiewicz. Mieszkam i pracuje w USA jako opiekunka pani chorej na alzhajmera. Jest to ostatnie statiium. Jest pod opieka hospicjum. Pare tygodni temu zmarł tej pani mąż, który tez był pod opieka hospicjum. Moja podopieczna jeszcze chodzi, je i pije przy mojej pomocy. Ma problem bo przetrzuYmuje wszystko w ustach, ale przy mojej pomocy i cierpliwości wszystko idzie ok. Pani tez ciagle chodzi. Wczoraj była wizyta pani socjal worker, która sugerowała mi żebym nie zmuszała jej do jedzenia i picia. Ze powinnam dać jej odejść do męża.( ta pani jest milionerka, a dzieci nie mogą się doczekać spadku po rodzicach). Padło nawet pytanie, dlaczego ja karmie jak ona nie mówi mi ze jest głodna. Doznałam szoku. Jak w XXI wieku każą mi zagłodzić kobietę na żywca. Jak można coś takiego mówić do opiekunki, kto pracuje w hospicjach w USA? Gdzie mam szukać pomocy, żeby pomoc mojej podopiecznej odejść w godności, kiedy będzie jej czas. Proszę mi pomoc. Anna Bartosiewicz

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *