Zdrowie dzieci, choroby wieku dziecięcego

Skaza białkowa

Skaza białkowa to rodzaj alergii pokarmowej, której objawy pojawiają się po spożyciu mleka krowiego, ale również wszelkich produktów mlecznych, kakao, cytrusów, jaj i mięsa innego niż drobiowe i królicze. Ten typ alergii dotyka 2-3% dzieci do 2. roku życia i stanowi 13% wszystkich alergii pokarmowych u dzieci.
Infected eczema on a baby's faceźródło: http://fitness.wp.pl/zdrowie/wirtualny-poradnik/art546,skaza-bialkowa-co-to-takiego.html

Przyczyny skazy białkowej

Przyczyną skazy białkowej jest niecałkowite rozbicie przyjmowanego białka na aminokwasy w układzie pokarmowym. W rezultacie organizm nie jest w stanie go wykorzystać, a ono samo staje się zbędnym produktem przemiany materii. Dalsze procesy, którym podlega niewłaściwie trawione białko również nie odpowiadają temu, czego oczekujemy od organizmu, w skrajnych przypadkach może więc dojść nawet do uszkodzenia przewodu pokarmowego, a także poważnego nadwyrężenia układu odpornościowego dziecka. Skaza pojawia się zazwyczaj w momencie rozpoczęcia karmienia butelką, znika zaś w 90% przypadków uczuleń całkowicie w okolicy 3 roku życia.

Objawy skazy białkowej

Najczęstsze objawy skazy białkowej to: szorstka i sucha wysypka występująca na policzkach i za uszami, biegunka. Skaza białkowa może mieć również bardzo charakterystyczne i dosyć poważne objawy, jak ostra egzema, krew w stolcu i nieprzybieranie na wadze. Najgroźniejszą reakcją alergiczną jest wstrząs anafilaktyczny, który może stanowić zagrożenie dla życia dziecka.

Świnka

Świnka jest ostrym, uogólnionym, zaraźliwym zakażeniem wirusowym, którego najbardziej charakterystyczną cechą jest obrzęk jednej lub obu ślinianek przyusznych. Częste jest również zajęcie innych ślinianek, opon mózgowo-rdzeniowych, trzustki oraz gonad. Droga zakażenia: bliski kontakt, droga kropelkowa. Okres zakażania: ok. 1 dzień przed i 5 dni od wystąpienia obrzęku ślinianek.

swinkaźródło: http://www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/PublishingImages/E%20to%20I/infectious-illnesses_171x200_M1300791.jpg

Objawy świnki

Bardzo często nie występują żadne objawy choroby i zakażenie można stwierdzić jedynie przez wykrycie przeciwciał we krwi. Jeżeli przebieg jest objawowy, najczęstszymi objawami są: złe samopoczucie, gorączka, bóle głowy, bóle mięśni, obrzęk ślinianek przyusznych. Leczenie jest wyłącznie objawowe i polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych.

Zapobieganie śwince

Szczepienia przeciwko śwince są obowiązkowe. Wykonuje się je skojarzoną szczepionką MMR w schemacie szczepienia podstawowego:
• pierwotnego w 13-14 miesiącu życia,
• uzupełniającego w 10 roku życia.

Szkarlatyna (płonica)

Jest zakaźną chorobą bakteryjną, głównie wieku dziecięcego, wywoływaną przez paciorkowce z grupy A. Szczyt zachorowań przypada na miesiące jesienne i zimowe, jest ona rozpowszechniona na całym świecie. Przed drugą wojna światową była najczęstszą chorobą wieku dziecięcego o bardzo ciężkim przebiegu. Śmiertelność wynosiła 25% (obecnie poniżej 1%). W Polsce zapadalność wynosi 149 przypadków na 100 000 mieszkańców.

Szkarlatyna

żródło: http://www.funkydiva.pl/wp-content/uploads/2013/01/scarlatina-yazik.jpg

Objawy szkarlatyny

Pierwsze objawy pojawiają się między 2 a 5 dniem od zakażenia. Najczęściej jest to wysoka temperatura (nawet do 40 st. Towarzyszą jej często ból brzucha, silny ból gardła oraz wymioty. Język dziecka początkowo pokrywa białawy nalot, który po kilku dniach przybiera kolor szkarłatny (stąd nazwa szkarlatyna). Drobna wysypka która najpierw pojawia się ona na twarzy i szyi, następnie obejmuje całe ciało. Miejscami, w których zmian jest najwięcej są zgięcia i fałdy skórne (pachwiny i pachy). Gdy wysypka ustąpi, pojawia się grubopłatowe łuszczenie skóry (najbardziej widoczne na dłoniach i stopach). Pomiędzy ustami i noskiem dziecka można zauważyć trójkąt Fiłatowa (skóra w tym miejscu jest blada bez zmian chorobowych).

Leczenie szkarlatyny

Płonica wymaga bezwzględnie leczenia antybiotykiem (penicylina). Leczenie trwa od 10 do 14 dni.

Powikłania:

 • kłębkowe zapalenie nerek;
 • zapalenie stawów;
 • gorączka reumatyczna;
 • zapalenie węzłów chłonnych;
 • zapalenie ucha środkowego.

Ostre zapalenie ucha środkowego

Jest często spotykanym bakteryjnym zakażeniem powstałym w wyniku rozprzestrzenienia się zakażenia z nosa, nosowej części gardła przez trąbkę słuchową do jamy bębenkowej. Zapalenie ucha środkowego najczęściej rozpoczyna się jako kontynuacja zapalenia gardła, przeziębienia, „grypy” czy zapalenia zatok.

Zapalenie

Zapalenie ucha środkowego

Etiologia zapalenia ucha

Przyczyną 70% przypadków jest zakażenie bakteryjne: Streptococcus pneumoniae (30-40%), Haemophilus influenzae (20-30%), Moraxella catarrhalis (10%). Wśród najczęstszych patogenów powodujących zapalenie wzrasta liczba szczepów opornych na antybiotyki ß-laktamowe. Zakażenie wirusowe jest odpowiedzialne za około 30% przypadków zapalenia ucha środkowego (głównie wirusy grypy, paragrypy, adenowirusy, rhinowirusy).

Objawy zapalenia ucha

Objawy podmiotowe zależą od wieku dziecka. U dzieci do 2. r. ż. dominują objawy ogólne:

 1. gorączka,
 2. niepokój,
 3. zaburzenia snu,
 4. niechęć do ssania,
 5. wymioty,
 6. niekiedy biegunka.

Starsze dzieci skarżą się na: ból ucha (pulsujący, nasilający się w nocy, w pozycji leżącej), niedosłuch, szum uszny. Często jednym z pierwszych objawów ostrego zapalenia ucha środkowego jest wyciek z ucha, gdy dochodzi do samoistnej perforacji błony bębenkowej.

Obraz otoskopowy zależy od nasilenia stanu zapalnego. Zmiany w błonie obejmują:

 • poszerzenie naczyń krwionośnych na obwodzie i wzdłuż rękojeści młoteczka,
 • utrata połysku i refleksu świetlnego,
 • rozlane zaczerwienienie błony bębenkowej,
 • uwypuklenie żywoczerwonej błony bębenkowej z zatarciem jej szczegółów anatomicznych;
 • może wystąpić złuszczanie warstwy naskórkowej,
 • perforację w błonie bębenkowej z obecnością wycieku o charakterze śluzowym.

Epidemiologia zapalenia ucha

Zapalenia ucha środkowego, jest jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Ocenia się, że 65% dzieci do 2. r. ż. przebywa jeden epizod zapalenia ucha środkowego, a około 30% zapada na nie więcej niż trzy razy. Szczyt zachorowań występuje między 6. a 18. miesiącem życia, a częstotliwość obniża się po 7. r. ż. W około 90% przypadków ostre zapalenie ucha poprzedzone jest infekcją górnych dróg oddechowych i występuje w chłodnych porach roku.

Bibliografia:

 1. pis.gov.pl
 2. http://www.sluzbazdrowia.com.pl/artykul.php?numer_wydania=2998&art=3
 3. https://www.nfz-opole.pl%2FSwiadczeniodawcy%2FPOZ%2FRekomendacje.oddechowe.pdf&ei=C-cAU-SPIPCw7Aa37YDQAg&usg=-DEQ&sig2=UiUfu5uec0qbUXnasDxeaw&bvm=bv.61535280,d.ZGU
 4. https://Flinkbaby.pl%2FartykulFuwaga-szkarlatyna.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *